Cine are Dusmani, are si Motive de Teama!


Asa cum o spune si titlul, atunci cand o persoana isi face un numar prea mare de dusmani ajunge sa se teama si de propria umbra si pe buna dreptate, deoarece razbunarea poate veni din orice colt lovind din plin. Si cum razbunarile celor cu care unii se afla in  conflict pot fi dintre cele mai variate si miselesti masurile de precautie sunt si ele dintre cele mai variate si totodata ciudate. Acesta este si cazul lui Vladimir Putin, ce, dupa acuzatia de implicare in prabusirea avionului malaysian pe teritoriul Ucrainei si-a angajat un degustator profesionist de mancare pentru a se asigura ca nu este otravit. Degustatorul va testa toate mancarurile precum si bauturile pe care presedintele rus urmeaza sa le consume pentru a confirma faptul ca sunt inofensive si sigure pentru consum. Profesia de degustator nu este nici pe departe una noua, ea fiind folosita inca din timpul faraonilor, al imparatilor romani sau chinezi.

Russia

Acestia se temeau pentru propria viata si atatia dusmani incat nu se mai puteau increde nici macar in bucatarii sau servitorii pe care chiar ei ii angajasera si plateau. Alte personalitati istorice ce s-au temut de o astfel de moarte mai sunt si: Adolf Hitler, a carui mancare era degustata de Margot Woelk; Saddam Husein, a carui mancare era degusatata de mai multe persoane angajate in acesta functie deoarece acesta nu avea incredere intr-una singura; Nicolae Ceausescu, a carui mancare a fost degustata in timpul vizitei sale la Palatul Buckingham; George W. Bush ce nu accepta ca mancarea sa-i fie servita decat de catre un anumit angajat al Casei Albe iar cand manca in cadrul unui summit, avea grija ca ingredientele pentru meniu sa fie livrate din timp direct de la Washington.

De unde cumparati Rechizitele Scolare?


Se apropie vremea de cumparaturi scolare pentru micutul elev iar dumneavoastra trebui sa va orientati cat mai bine in privinta alegerii unui furnizor de incredere. Magazine si librarii cu rechizite scolare sunt foarte multe, insa nu toate va pot oferi cele necesare din punct de vedere diversitate, calitate si pret. Tocmai de aceea, ne-am gandit sa va facem o recomandare in acest sens, sa va indreptam atentia catre un magazin online ce poate fi in totalitate pe gustul dumneavoastra dar si al copilului, care, stim bine, este un client extrem de pretentios cand vine vorba despre modelele rechizitelor scolare. Recomandarea promisa consta in libraria online Dpap sau Depozitul de Papetarie ce reuneste o multime de produse scolare dar si multe alte produse de papetarie si birotica de care puteti avea nevoie. In ceea ce priveste rechizitele, cei de la Dpap nu omit niciun produs, astfel incat, doar stand in fata calculatorului, puteti achizitiona tot ce trebuie pentru inceperea noului an scolar, de la ghiozdane, rucsacuri si penare pana la caiete, instrumente de scris, accesorii pentru desen si pictura, stilouri, pixuri, radiere, etc.

Tot ce veti gasi pe site provine de la producatori de incredere si renume ce ofera calitate in schimbul unor preturi accesibile. Si pentru ca pe parinti ii intereseaza calitatea si pretul iar pe copii designul, Dpap incearca sa multumeasca ambele tabere, oferind deasemenea diversitate a modelelor rechizitelor, atat pentru baieti cat si pentru fetite. Un singur aspect al problemei rechizitelor a mai ramas, anume acela al sfaturilor. Multi parinti, mai ales cei ai copiilor din clasa 0 sau I, nu stiu exact de ce rechizite este nevoie, care sunt producatorii in care sa se increada, ce se cere in ziua de azi la scoala, etc. Pentru aceste situatii, Dpap va pune la dispozitie consultanti cu experienta ce va pot face recomandari profesionale privind achizitiile pe care urmeaza sa le faceti. In felul acesta veti afla toate informatiile necesare si nu veti face investitii gresite. Nu in ultimul rand, luati in calcul, pe langa restul de avantaje prezentate, si faptul ca vorbim despre un magazin online ce va scuti petrecerea unei zile intregi daca nu mai mult, in librarii si magazine, negasind de cele mai multe ori toate cele de pe lista de cumparaturi.

În ultima Vreme


În ultima vreme am ratacit printre foi albe, aproape sfidatoare, prea subtiri pentru a-mi sustine cuvintele rudimentare, am uitat sa mai scriu si de aceea într-o perioada am renuntat. Nu îmi mai aminteam cum sa dezlipesc din minte imagini, ca apoi sa le transform în ceva... concret, ceva peste care sa arunc în treacat privirea. De obicei aceasta mi se întepenea într-un cuvânt care reusea cumva sa ma atinga, miscându-ma dupa bunul sau plac, atacându-mi trupul. Un cuvânt era de ajuns pentru ca întrega mea fiinta sa tresara. Acum, scot de pe grumaz doar aerul prins într-un cascat lung, iar cuvintele adunate le-am dezmembrat litera cu litera trântindu-le la pamânt. Mi-am spus ca am murit, caci nu pot fi viu din moment ce port mereu trecutul în mine, si totusi, oarecum, ma împacasem cu ideea. Si asa m-am taiat de prea multe ori pentru a scrie de-a lungul marginilor, fiindca eu, singurul lor cititor, am fost scriitorul nebun care a încearcat sa puna mâna sa le schimbe în altceva. Blestemul pe care l-am ridicat singur deasupra capului, m-a ajutat sa ascund atâtea secrete printre rânduri, pentru ca apoi sa ma secatuiasca.
Nu mi-a ramas altceva mai bun de facut decât sa îmi reanalizez pozitia. Si uite-ma, înca apar pierdut într-o mare de gânduri si dorinte puternice care ma împing spre cineva. Visele unui copil inconstient ma zguduiesc din temelii, reducându-ma la simplitate... Degetele lui doresc sa ma atinga, dar eu sunt prea speriat pentru a-l lasa. Inima sa vrea sa-mi gaseasca glasul, însa eu tot ce simt e un gol imens aici, în pântec. Daca mi-ar deschide camasa ar vedea ca dincolo nu mai rasare nimic. Niciun suflet, nicio inima, nicio urma de regret. Am strabatut în lung toate amintirile pe care le-am strâns pâna acum, iar repetarea lor nesfârsita mi-au scuipat sufletul afara. Nevoia constanta de a ma degrada mi-a sfarmat inima, iar regretele s-au înmultit neîncetat pâna când le-am uitat rostul. As fi vrut sa îmi amintesc cine eram înainte de toate acestea, sa-mi amintesc cum trebuie sa iubesti, dar nimic. Eu îmi amintesc viitorul, stricând prezentul pe care ar fi trebui sa-l traiesc. Traiesc trecutul pentru ca momentan nu pot fi altcineva. Cine sunt? Unde mi-am pierdut timpul pâna azi?

Vanatoare de Reduceri


Orice persoana, atat barbatii cat si femeile sunt amatoare de cumparaturi, mai ales in ceea ce priveste obiectele vestimentare ce niciodata nu ajung sau nu sunt cele ideale momentului. Daca va numarati printre aceia ce vaneaza pur si simplu reducerile oricarui magazin pentru a-si completa sau schimba garderoba, aveti mari sanse ca sifonierul dumneavoastra sa fie mereu plin de lucruri frumoase iar banii cheltuiti cat mai putini.  Dupa cum se intelege, cei ce cumpara la reduceri sunt mai castigati decat cei ce se multumesc cu preturile gasite in orice magazin, asadar pentru ei propunem doua tipuri de magazine ce au luat amploare odata cu instaurarea crizei economice, magazine ce, fata de cele normale, va primesc intodeauna cu  reduceri si multe tentatii accesibile. Daca nu sunteti impotriva hainelor ce arata impecabil dar au mai fost purtate, putati "vana" haine la preturi mici in magazinele second hand. Varietatea de aici este intodeauna mare iar hainele disponibile, de cele mai multe ori intr-un singur exemplar astfel incat ceea ce cumparati sa fie cat se poate de rar intalnit pe alte persoane. 

In astfel de magazine gasiti haine second hand copii, femei sau barbati pentru toate gusturile dar si varstele. Un alt tip de magazin ce nu va dezamageste niciodata in ceea ce priveste reducerile generoase, este cel de tip outlet. Intodeauna veti gasi aici haine de firma din colectii putin mai vechi dar nu demodate ce nu au apucat sa se vanda pana la venirea colectiei noi in magazinele brandurilor de la care provin. Din dorinta de a lichida intreg stocul, outleturile pun un pret avantajos pe hainele sau accesoriile ramase, fapt ce nu poate fi decat in favoarea celor ce cauta reduceri si chilipiruri, ei reusind la distanta de numai cateva saptamani sa cumpere la jumatate de pret sau chiar mai putin, ceea ce persoanele care se multumesc cu preturile gasite au achizitionat cu bani multi. Si pentru a incheia cu un sfat, chiar daca nu va numarati printre "vanatorii" de reduceri incercati macar o data cand iesiti la cumparaturi sa comparati preturi si sa faceti un efort de a gasi un anumit model de imbrcaminte la cel mai mic pret, pentru a vedea cat de mult puteti economisi!

Rusia isi Doreste o Baza pe Luna


Cunoscuta ca si tara puternica, Rusia isi doreste foarte mult sa evolueze si nu sta pe ganduri nici chiar atunci cand este vorba de depasirea granitelor planetei in vederea studiilor si a noilor descoperiri stiintifice. Vicepremierul rus Dimitri Rogozin ce este responsabil de Afaceri Militare si Industrie Aerospatiala a declarat de curand ca Rusia intentioneaza sa isi construiasca o baza permanenta pe Luna. Obiectivul acestei baze ar fi de a lansa constant misiuni spre Marte sau alti asterozizi in vederea unor studii mult mai amanuntite decat au fost facute pana in momentul de fata. Pentru Rosiskaia Gazeta, vicepremierul a declarat ca are nevoie de aceasta baza permanenta pentru a nu efectua studii pe Luna, mutandu-se apoi temporar, pe Marte sau alti asteroizi. El isi doreste un punct stabil pe Luna de unde sa se poata pleca si unde sa se poata reveni constant din diverse misiuni selenare, sustinand ca Luna este singura sursa sigura si reala de minerale, apa si alte resurse... 
Roscosmos
Ce pot asigura cele necesare si pentru alte viitoare misiuni spatiale. Proiectul de constructie al unei nave spatiale ce va putea transporta oamenii pe Luna este deja in curs de desfasurare, la fel ca si cel al unei rachete pentru transport, prima misiune fiind programata pentru anul 2015 si vizand Polul Sud al Lunii, urmand apoi in 2018 plasarea unui satelit pe orbita Lunii si in 2019 plasarea unei sonde pentru localizarea apelor inghetate. "Nu trebuie sa ne fie teama sa visam, sa ridicam stacheta cat se poate de sus, pentru dezvoltarea noastra. Rusia are tot ce trebuie pentru noi progrese remarcabile in domeniul aerospatial. Trebuie doar sa invatam sa combinam idealismul cu pragmatismul in scopul organizarii in mod adecvat a proiectelor" a declarat Dimitri Rogozin justificandu-si astfel interesul atat de crescut fata de construirea unei baze permanente pe Luna pana in anul 2040.

Articolele de Papetarie in curs de Disparitie?


Sunteti nascuti intr-o epoca modena, poate chiar prea moderna iar asta nu numai ca va ocupa tot timpul dar aproape ca va copleseste. Zilele sunt prea scurte pentru a va putea desfasura toate activitatile aflate pe lista iar tehnologia nu ezita nicio clipa sa avanseze lunar sau saptamanal chiar, fortandu-va sa faceti un efort pentru a putea fi la curent cu toate cele nou apaute si accesorizati pe masura, pentru ca odata ramasi in urma, nu va mai puteti desfasura activitatile la nivelul necesar. Una dintre consecintele, daca se poate numi asa, ale tehnologiei este folosirea din ce in ce mai rara a pixului si a hartiei. Totul se noteaza, inregistreaza si citeste de pe telefon mobil, laptop sau tableta, chiar si la scoala am observat, incat deja pare ciudat sa scrieti ceva pe o foaie de hartie sau intr-o agenda, hartia folosita fiind cel mai des cea A4 care este necesara copiatoarelor. Din tot ceea ce era tiparit sau scris pe hartie, acum au mai ramas numai ziarele, cartile, actele si partial facutrile, care au si ele zilele numarate, pana cand totul se va desfasura numai la nivel tehnologic avansat, pe calculator.

Probabil din punctul de vedere al naturii este un lucru bun ca articolele de birotica si papetarie se consuma in cantitati din ce in ce mai mici, dar din punctul de vedere al omului, supus in mod direct la acest avant rapid pe care tehnologia il are in prezent, s-ar putea ca nu totul sa fie atat de frumos, deoarece intr-un final fie nu se va mai putea inventa nimic si se va opri totul din a avansa, fie toata tehnologia aceasta va coplesi si inlocui chiar fiinta umana. In ceea ce priveste aceste doua apecte de viitor, parerile sunt impartite, unii sustinand ca intodeauna tehnologia va mai gasi loc de evolutie usurand astfel orice actiune a oamneilor fie ca este vorba de gatit, lucrat, curatat, etc. Partea cealalta a oamenilor de stiinta, sunt totusi de parere ca de la un punct tehnologia se va intoarce impotriva creatorilor sai, viitor ce se prevesteste a fi ceva mai mai SF decat filmele pe aceasta tema. Pana cand unii sau altii vor avea dreptate, recomandam, macar de dragul experientei, citirea unei carti adevarate, rasfoirea fizica a unui ziar si notarea mesajelor pentru cei de acasa pe celebrele post it-uri lipite apoi pe frigider :)

Strugurii s-au Copt in Lipsa ei


Patru ore, trei idei, doua zile si o carte: Azi am sa va vorbesc despre cartea Strugurii s-au copt în lipsa ei de Zully Mustafa. Citita usor, în câteva ore, cartea rascoleste cititorul pentru ca nu ai cum sa nu te regasesti în problemele despre zbuciumul interior al fiintei tale, despre iubire, prietenie, job, sau macar într-un citat despre acestea pe care poate l-ai spicuit si tu odata. Mai mult decât atât, actiunea cartii se petrece în orasul Medigidia, departe parca de orice si oricine. Si totusi, pentru mine, Medgidia este orasul de tranzit al copilariei mele: pe acel peron mult discutat în carte am stat si eu cu bagajele asteptând sa treaca orele, trenurile, vacantele, copilaria, viata. Eram în drum spre bunicii mei. Acum...nu mai am bunicii la care sa ma duc, trenurile s-au schimbat si nu nicioada nu mai las sa treaca viata pe lânga mine. Daca as mai sta vreodata în gara aceea as analiza totul prin ochii scriitoarei. As încerca sa o înteleg si sa desopar de unde s-a inspirat pentru rândurile ei nu întodeana frapante, dar cu unele cuvinte adânci. Se spune ca o carte este buna daca îti ramâne în minte un citat din ea. Ei bine, eu din Strugurii s-au copt în lipsa ei am retinut mai multe: „Este timp pentru toate, numai sa asisti la înmormântarea ta nu vei putea nicioada”, „În aer pluteau atâtea sentimente pierdute, se destramau fara nicio graba, poate pentru totdeauna, ca un fular uzat de prea multa purtare, de prea multe ierni prin care trecuse”.

Struguri
„Ceea ce-mi lipsise ani de-a rândul fusese doar o simpla privire în care sa ma oglindesc, sentimental acela puternic pe care vrei sa-l daruiesti cuiva, dar nu gasesti pe nimeni în jur sa-l poata asimila ”. Cât ma bucur ca unele lucruri s-au spus, dar totodata ma întreb ce mi-ar mai ramâne mie daca m-as apuca sa scriu ceva mai mult decât un reportaj într-un ziar local din Sibiu. E dureros când nu te regasesti în personajele cartii, ci în autoarea însasi. Dupa ce am citit cartea ei, i-am certatat blogul, cartile, melodiile preferate, interviurile, visele, ideile. Si am zâmbit. Cu ea ma simt într-o primavara permanenta, într-un concediu departe de agitatile cotidine, în care apuci în sfâtsit sa stai de vorba cu tine, prin altii. Prin rândurile altora. Mare smecherie mai este si cartea în sine! Cu cât citesc mai mult, simt nevoia exacerbata sa evadez de mine, sa traiesc în afara mea si sa ma apuc sa scriu. Dragii mei, pentru cei care mai citesc din când în când, eu spun ca merita si aceasta carte toata atentia. Caci Sa iubim pur, sa investim în prietenii, sa nu ne uitam datoriile fata de propriile persoane… asta ne învata Zully Mustafa. Nu îti va lua decât maxim cinci ore puse cap la cap sa o citesti, Problemele vor aparea doar dupa aceea…vei sta de vorba cu tine, cu iubitul, cu prietena, vei trage linie si vei vrea schimbari în viata ta. Câta putere într-o carte! Mai multa din oricare… pastila.